Breaking news

#ट्याग:

बिजुलीको बारेमा अचम्म लाग्ने तथ्यहरू !

२०८० साउन १२ शुक्रबार

 

 

जब तपाईं बिजुलीबाट चल्ने वस्तु प्रयोग गर्दै हुनुहुन्छ, के तपाईंको दिमागमा बिजुलीसँग सम्बन्धित केही गहिरो प्रश्नहरू छन् ? आखिर यो बिजुली के हो ? साथीहरु ! यी प्रश्नहरू मेरो मनमा पनि धेरैपटक आएका छन् र बिजुली के भनिन्छ, सायद यो कसैले बताउँदैन । तर बिजुली एक धेरै साधारण कुरा हो, सामान्यतया 'इलेक्ट्रोन्सको प्रवाह'लाई बिजुली भनिन्छ। ब्रह्माण्डमा रहेको हरेक वस्तुभित्र इलेक्ट्रोन भनिने एउटा उप-पारमाणविक कण हुन्छ, जुन कुनै खास कक्षमा एटम वा एटमको वरिपरि घुम्छ।

 

बिजुलीको रहस्य के हो !

 

सामान्यतया, यी इलेक्ट्रोनहरू परमाणुसँग धेरै कडारूपमा सम्बन्धित छन् । तर जहिले पनि तिनीहरूमाथि कुनै बाह्य बलद्वारा तिनीहरूको परमाणुबाट अलग हुन्छन्, तब तिनीहरूले बिजुली उत्पादन गर्छन्।

 

आकाशमा चट्याङ पर्दा रुखहरुबाट निस्कन्छ "स्पार्क" ! ,

 

धेरैलाई थाहा नहुन सक्छ कि जब बाक्लो बादलबाट बिजुली चम्किन्छ; त्यसपछि केही विशेष क्षणहरूका लागि रूखबाट पनि स्पार्कहरू निस्कन्छन्। निलो रंगको यो स्पार्क टाढाबाट सजिलै पत्ता लगाउन सकिन्छ। जब आँधीको मौसममा बिरुवाहरू हुन्छन्, तिनीहरूले वरपरको मौसमको विद्युतीय क्षेत्रहरूसँग प्रतिक्रिया गरेर यी स्पार्कहरू उत्पादन गर्छन्।

 

चम्किला बिरुवाहरू

 

एउटा विशेष कुरा के हो भने यी स्पार्कहरूले जलवायुलाई धेरै दूषित बनाउँछन्। यी स्पार्कहरूबाट धेरै रेडिकलहरू निस्कन्छन् र यी रेडिकलहरूले हाम्रो शरीरलाई राम्रो गर्दैनन्।

 

एक बल्ब आफ्नो दिमागसँग जलाउन सकिन्छ

 

अब धेरैलाई लाग्न सक्छ, बिजुली पानी वा कोइलाबाट बन्छ । तर के तपाईलाई थाहा छ, तपाईको दिमागमा पनि बल्ब बाल्न सकिन्छ । हो, हाम्रो दिमागमा रहेको ऊर्जाले बिजुलीको बत्ती पनि बाल्न सक्छ। वास्तवमा कुरा के हो भने, हाम्रो मस्तिष्कभित्र रहेका न्यूरोन्सहरू धेरै साना विद्युतीय संकेतमार्फत एकअर्कासँग सञ्चार गर्छन्। यो विद्युतीय संकेत कोशिकाको झिल्लीमा रासायनिक प्रक्रियाको परिवर्तनको कारणले सम्भव हुन्छ।

 

हीरा बिजुली झटकाद्वारा बनाइन्छ वैज्ञानिकका अनुसार पृथ्वीको सतहबाट थोरै गहिराईमा हीरा बन्ने गरेको र २०२१ को एक रिपोर्टले हीराको निर्माणमा बिजुलीको ठूलो भूमिका रहेको पुष्टि गरेको छ । रिपोर्टमा भनिएको छ कि कार्बनलाई हीरा जस्तै चम्काउन लगभग एक भोल्टको विद्युतीय झट्का चाहिन्छ। यो विद्युतीय झट्काले कोइलालाई क्रिस्टलाइजेसन प्रक्रियाको लागि तयार गर्छ।

 

ब्याक्टेरियाले पनि "बिजुली" उत्पादन गर्छ

 

चाहे त्यो समुद्रको असीम गहिराई होस् वा जमिनभित्रको गहिरो खाडल होस्, यी दुर्गम ठाउँहरूमा केही प्रजातिका ब्याक्टेरियाहरू छन्, जसले भित्रबाट विद्युत उत्पादन गर्छन्। ‘जियोब्याक्टर’ नामक ब्याक्टेरियाको एक प्रजाति बिजुली उत्पादनका लागि विश्वभर चिनिन्छ। एउटा विशेष कुरा के हो भने, यो प्रजातिको ब्याक्टेरिया धेरै साना विद्युतीय उपकरणहरू चलाउन पनि प्रयोग गरिन्छ।

 

संसारमा एक घण्टामा कति बिजुली खपत हुन्छ! ,

 

अहिले हाम्रो वरिपरि विद्युतीय उपकरणको संख्या बढ्न थालेपछि पृथ्वीले प्रयोग गर्ने औसत विद्युत्को मात्रा दिनप्रतिदिन बढेको छ । प्रतिघण्टा पृथ्वीमा करिब २२ हजार ८४८ टेरावाट बिजुली खपत हुने गरेको एक प्रतिवेदनमा उल्लेख छ । एक टेरावाट एक ट्रिलियन वाट बराबर हुन्छ ।लोकप्रिय समाचार