Breaking news

#ट्याग:

अमेरिकामै चरम घरेलु यातनाले मृत्युको बाटो रोजेका कृष्णप्रसादको घटना के हो ?

२०७९ चैत १२ आइतबार

काठमाडौं । पछिल्लो समय सामाजिक सञ्जालमा अमेरिका निवासी एनआरएनएका अभियान्ता एवं समाजसेवी कृष्णप्रसाद लामिछानेको मृत्युको विषयलाई लिएर धेरै चर्चा हुने गरेको छ । कतिपयले उनकी श्रीमती र छोरीलाई दानवीकरण गरेर स्टाटसहरु पनि लेख्ने गरेका छन् । तर यसको घटना धेरैलाई जानकारी नहुन सक्छ । त्यसैले कृष्णप्रसाद लामिछानेको मुद्दामा भएको के हो ? र किन चर्चामा आयो भन्नेबारेमा जानकारी दिन लागिएको छ । 

 

गोरखामा जन्मिएका कृष्णप्रसाद लामिछाने करिब २० वर्षअघि अमेरिका गएका थिए । उनी त्यहाँ परिवारका साथमा व्यवसायमा संलग्न थिए । उनी एनआरएनको राजनीतिमा समेत संलग्न थिए । एनआरएनएको अमेरिका अध्यक्षको लागि चुनावी प्रतिस्पर्धामा समेत रहेका उनी अमेरिकामा रहेका नेपालीहरुकोबीचमा निकै मनपराइएको नाम हो । भलै उनले एनआरएनएको अध्यक्ष पदका लागि चुनाव जित्न सकेनन् । तर पनि उनी अमेरिकामा एक समाजसेवीको रुपमा चिनिएका थिए । लामिछाने अमेरिकामा श्रीमती र एक छोरीको साथमा बस्दै आएका छन् । उनी बेलाबेलामा नेपाल त आइरहन्छन् । तर उनीसँग उनकी श्रीमती र छोरी भने पछिल्लो समय नेपाल आउने गरेका थिएनन् । उनी एक्लै आउँथे केही समय बसेर फर्किने गर्थे । 

 

समाजसेवी भएको र एनआरएनएको राजनीतिमा समेत लागेको हुनाले उनीसँग धेरैको कुराकानी हुने र भेटघाट हुने स्वभाविक नै थियो । त्यसैमाथि उनी समाजसेवामा लागेको हुनाले पनि दुःख र समस्यामा परेकाहरु उनको सम्पर्कमा आइपुग्नु अस्वभाविक थिएन । तर परिस्थिति यस्तो आइपुग्यो कि उनी अन्तिम क्षणमा पारिवारिक यातनाको शिकार हुन पुग्दा उनलाई साथदिने कोही पनि भेटिएनन् । उनले दर्दनाक मृत्यु सहँदा उनले सहयोग गरेकाहरुले पनि श्रद्धाञ्जली दिनेबाहेक केही गर्न सकेनन् । यो घटनाको पृष्ठभूमिमा घटेका केही घटना र सार्वजनिक भएका भिडियोले यो मृत्युमा उनकी श्रीमती माला र उनकी छोरीको भूमिका रहेको देखिएको छ । 

No description available.

लामिछाने गत मंगलबार टेक्सासस्थित आफ्नै घरमा मृत अवस्थामा भेटिएका थिए । उनको मृत्युको समाचार लगत्तै स्थानिय नेपाली समुदाय उनको घरमा पुगेको तथा मृत्युको कारण पत्ता लगाउन लामिछानेको शवलाई प्रहरीले पोष्टमार्टमका लागि अस्पताल लगियो । पोस्ट मार्टम रिपोर्टमा कुनै यातनाबाट मृत्यु भएको नभेटिएपछि प्रहरीले उक्त घटना बन्द गरिसकेको छ । तर शारीरिक यातनाले मृत्यु नभएको देखिए पनि त्यसभित्र मानसिक यातना भने मुख्य कारक रहेको केही घटनाहरुले देखाएको छ । 

 

उनको मृत्युपछि सामाजिक सञ्जालमा एउटा भिडियो सार्वजनिक भएको छ । जसमा श्रीमती र छोरीले उनीमाथि चरम यातना दिने गरेको घटना बाहिर आएको छ । जसमा उनको श्रीमतीले कृष्णलाई १८ वर्षको कमाई लुकाएको भन्दै चिरेर नुन खुर्सानी हालेर झुन्डाउनु पर्ने बताएकी छन् । उक्त संवादमा कृष्णको छोरीको पनि आवाज सुनिएको देखिन्छ । उक्त आवाजमा कृष्णकी छोरीले पछाडिबाट आमाले त मार्नु पर्ने हो भनेको आवाज सुन्न सकिन्छ । उनलाई झुन्डाउनु पर्ने भनिएको छ । लामिछानेलाई अपराधी, पापी को रूपमा चित्रण गरिएको छ । उनको त्यो भनाइमा उनकी छोरीले पनि सहमति जनाएकी छन् । त्यही भिडियोमा नै उनीमाथि कुटपिट समेत भएको सुनिन्छ । 

 

प्रतिउत्तरमा लामिछानेले आफूलाई कुनै पनि समयमा जेसुकै पनि हुन सक्ने बताएको भिडियोमा सुन्न सकिन्छ । सो झगडाको बेला कृष्णले नेपालमा रहेका भाइ कपिलसँग मेसेन्जरमा कुराकानी गरेका थिए, जसका कारण सो रेकर्ड बाहिरिएको बताइन्छ । उनीहरुको परिवारको मुख्य समस्या भनेको श्रीमतीले श्रीमान्माथि गरेको शंका हो । राजनीतिमा लागेको हुनाले उनको बाहिर धेरै हिँडडुल हुँदा श्रीमतीले परस्त्रीसँग लागेको आशंका गर्ने गर्थिन् । कसैलाई दुःख पर्दा सहयोग गरिहाल्ने स्वभावका कारण कमाएको सम्पत्ति समेत त्यसै उँडाएको आरोप श्रीमतीको थियो । यही विषयमा उनीहरुबीच मतभेद हुँदा स्थिति घरेलु हिंसासम्म पुगेको थियो । कृष्णले पटकपटक आफूमाथि घरेलु हिंसा हुने गरेको प्रमाणसहित सामाजिक सञ्जालमा तस्वीरहरु सार्वजनिक गर्ने गर्दथे । 

 

त्यसो त कृष्ण अमेरिका छाडेर भारतमा गएर बस्नेबारे पनि आफ्ना निकटस्थहरुसँग छलफल गर्दथे । तर उनले भारत जाने निर्णयभन्दा पहिले आत्महत्या गर्ने निर्णय गरे । अहिले उनको शवलाई पोस्टमार्टम सकिएपछि शनिबार दाहसंस्कार गर्ने भनिएको थियो । तर गोरखामा रहेका बुबाले अन्तिमपटक छोराको मुख हेर्ने बताएपछि अहिले दाहसंस्कार रोकिएको छ । सम्बन्धित समाचार

लोकप्रिय समाचार