Breaking news

#ट्याग:

नुन थाेरै खाऔँ, पकाएकाे नुनमात्र खाऔँ

२०७९ फागुन २७ शनिबार

हाम्राे स्वास्थ्यसँग खानपानकाे महत्वपूर्ण भूमिका रहने गर्छ । खानपानमा नुन र चिनी नै हाम्राे स्वास्थ्यकाे सबैभन्दा खतरनाक विषय हुन्, जुन २ बस्तुबिना खाना नै बन्दैन । तर नुन, चिनी, कार्बोहाइड्रेटबाट नबचे स्वास्थ्य राम्राे हुने सम्भावना निकै मानिन्छ । ब्लडप्रेशर, सुगर, बाथदेखि मुटुराेग र मृगाैलासम्मका विषय नुन र चिनीसँग सम्बन्धित भएकाले यसलाइ उचित ध्यान दिन आवश्यक छ । 

 

‘सबैभन्दा पहिले, बिरामीको समग्र अवस्थालाई विचार गर्न धेरै महत्त्वपूर्ण छ । बिरामीको रगतमा चिनीको मात्रा उच्च छ वा सीकेडीको प्रारम्भिक चरणमा छ भने, त्यहाँ ध्यानमा राख्नु पर्ने धेरै कुराहरू छन्, जस्तै पर्याप्त मात्रामा पानी, कम नुन सेवन, र सकेसम्म चिनी र कृत्रिम मिठाईबाट जोगिन । साथै, कार्बोहाइड्रेटबाट बच्न सिफारिस गरिन्छ ।

 

सधैँ फलफूल जस्ता प्राकृतिक मिठाई खाने प्रयास गर्नु राम्राे मानिन्छ साथै जुस र पेय पदार्थबाट टाढा रहनु पर्ने डाक्टरहरूले बताउँदै आएका छन् । नुन सेवन सीमित नगरेसम्म स्वास्थ्य राम्राे नहुने डा. रुची समदानी बताइन् । उनी भन्छिन् रक्तचाप नियन्त्रण गर्न र पानीको अवधारणलाई सीमित गर्न नुनको मात्रा कम गर्नुपर्ने  हुन्छ  । ‘सोडियम बढी भएको खानेकुराहरू खाँदा तपाईँको मुटु र मिर्गौलाको स्वास्थ्यमा असर पर्न सक्छ, विशेष गरी यदि तपाईँ नुन संवेदनशील हुनुहुन्छ भने, तपाईँको रक्तचाप बढ्छ र तपाईँको मिर्गौला लगायत सम्पूर्ण शरीरमा तपाईँको रक्त नलीहरू साँघुरो हुन मद्दत गर्दछ ।

 

उनी भन्छिन्, ‘भर्खरै उत्पादन गरिएको खाना उपभोग गर्ने, जमेको, बट्टामा राखिएका र प्याकेज गरिएको खाना सीमित गर्ने र पकाएको खानामा ’नुन नमिलाउने’ – नुनको सेवन सीमित गर्ने केही उपायहरू हुन् । ’
 लोकप्रिय समाचार