Breaking news

#ट्याग:

बासी रोटी खाँदा हुने यी ४ फाइदा थाहा पाउँदा तपाई छक्क पर्नुहुनेछ

२०७९ माघ ११ बुधबार

ताजा रोटी मात्र खान मन पराउने र बासी रोटीको नाम सुन्दा रिस उठ्ने मानिसहरु धेरै छन् तर के तपाईलाई थाहा छ बासी रोटी खानुका धेरै स्वास्थ्य फाइदाहरु छन् । आज पनि हाम्रो देशका ग्रामीण भेगमा मानिसहरु बिहानै दूधमा बासी रोटी खान्छन् ।

 

हामी सबैलाई घरको तातो रोटी खान मन पर्छ । बासी रोटी खानु स्वास्थ्यका लागि हानिकारक हुन्छ भनी घरका ठूला–ठूलाहरूले प्रायः सुन्नु भएको होला, त्यसैले उनीहरू सधैं ताजा रोटी खान आग्रह गर्छन्। ताजा रोटी मात्र खान मन पराउने र बासी रोटीको नाम सुन्दा मात्रै रिस उठ्ने मानिसहरु धेरै छन् । के तपाईलाई थाहा छ बासी रोटी खानुका धेरै फाइदाहरु ?

 

आज पनि हाम्रो देशका ग्रामिण भेगमा बासी रोटी दुधसँग खुवाएर खाइन्छ । विशेषगरी गर्मीमा मानिसहरु बासी रोटी खान रुचाउँछन् । बासी रोटी खानुका केही फाइदाहरूबारे जानौं।

 

एसिडिटीमा आराम मिल्छ

 

धेरै पटक केहि गलत खाने वा धेरै तेल–मसालेदार चीजहरू खाँदा एसिडिटीको गुनासो हुन्छ। यस्तो अवस्थामा बासी रोटी खानु तपाईको लागि फाइदाजनक हुन सक्छ । एसिडिटीबाट राहत पाउन बिहानको नास्तामा बासी रोटी दूधसँग खानु राम्रो मानिन्छ  । यसो गर्दा एसिडिटीमा राहत मिल्नुका साथै पेटको अन्य समस्या पनि समाप्त हुन्छ ।

 

रक्तचाप नियन्त्रणमा राख्छ

 

आज लगभग प्रत्येक चौथो व्यक्तिमा रक्तचापको गुनासो छ। यदि तपाई पनि यो रोगबाट त्रसित हुनुहुन्छ भने बासी रोटी चिसो दूधसँग खानुपर्छ । यसो गर्दा रक्तचाप नियन्त्रणमा रहन्छ ।

 

वजन बढाउन मद्दत गर्दछ

 

कसै–कसैले जतिसुकै खाए वा व्यायाम गरे पनि न त तौल बढ्छ न त फिट हुन्छ। यस्ता मानिसका लागि बासी रोटी निकै फाइदाजनक हुन्छ । बासी रोटीमा पाइने फाइबर र प्रोटिनले शरीरलाई स्वस्थ राख्न र तौल बढाउन निकै मद्दत गर्छ ।

 

शरीरको तापक्रम सन्तुलित रहनेछ

 

सायद तपाईहरु मध्ये धेरैलाई थाहा नहुन सक्छ कि बासी रोटीले शरीरको तापक्रम सन्तुलित राख्न धेरै मद्दत गर्छ। बिहानको नास्तामा बासी रोटीलाई दूधसँग खाँदा दिनभरि हाम्रो शरीरको तापक्रम सन्तुलनमा राख्न मद्दत गर्छ । गर्मीयाममा पनि गर्मीयाममा हुने कतिपय जस्ता समस्या बासी रोटीले हुन दिँदैन ।


(बिभिन्न श्रोतहरू)लोकप्रिय समाचार